poslední aktualizace 28. 5. 2026

Informace pro studenty nastupujícího 1. ročníku
ve školním roce 2026/2027

Úvodní schůzka rodičů a dotazník ke studiu

27. 5. 2028 jsme všem rodičům přijatých uchazečů zaslali mail s úvodními informacemi. Využili jsme mailovou adresu uvedenou v přihlášce.

Ve zprávě je odkaz na online dotazník, jehož cílem je doplnit některé údaje, vyslovit zájem o volbu druhého cizího jazyka a hudební či výtvarné výchovy a také pozvánka na úvodní setkání rodiřčů. Tyto informace pro jistotu uvádíme i zde.

Schůzka rodičů studentů budoucích 1. ročníků se koná
v úterý 23. 6. 2026 od 18:30
.

Setkání  se koná v přízemí v učebně M01. Návštěvníci Dne otevřených dveří ji znají jako místo setkání s vedením školy.

Během schůzky rodiče obdrží základní informace o studiu a prvních týdnech nového školního roku.

Dotazník pro studenty budoucího 1. ročníku GMH 2026

Hlavním cílem dotazníku je vyjádření zájmu o volbu druhého cizího jazyka (prvním je povinně angličtina) a volbu mezi hudební a výtvarnou výchovou (na rozdíl od základní školy si studenti gymnázia volí jen jeden z těchto předmětů). Volba druhého cizího jazyka je omezena kapacitou jednotlivých skupin a personálními možnostmi školy, přičemž v případě nutnosti volbu uchazečů změnit, bude přednostně respektována volba těch, kteří dotazník vyplnili dříve.

Dotazník má podobu formuláře MS Forms, některé jeho otázky jsou povinné, jiné nikoliv. V první části uvedete identifikační údaje uchazeče včetně kódu z přijímacího řízení, abychom měli jistotu, že dotazník nevyplnil někdo cizí.

Dále máte nepovinnou možnost doplnit či opravit údaje o uchazeči a zákonném zástupci uvedené v přihlášce. Pokud se například adresa či jméno zákonného zástupce nezměnbily, příslušné rubriky nechte prosím nevyplněné.

Vedle povinného uvedení volby druhého cizího jazyka a hudební či výtvarné výchovy je možné v dotazníku uvést i důvod volby školy a případné další sdělení před začátkem studia.

Dotazník prosím vyplňte do 22. 6. 2025. Jestliže dotazník vyplníte vícekrát, jako závaznou budeme brát poslední odeslanou verzi vašich odpovědí.

Do doby, než vám budou zřízeny účty ve školním informačním systému Edupage, pro komunikaci využijte hlavní školní mailovou adresu skola@gymh.cz (nikoliv adresy jednotlivých členů vedení školy).

Učebnice pro 1. ročník

Studenti středních škol už nedostávají učebnice ve škole (jako je tomu na ZŠ nebo na nižším stupni víceletého gymnázia), ale sami si je kupují - v prodejnách, v bazarech nebo od studentů z vyšších ročníků. Počátkem každého školního roku škola stanoví, jaké učebnice (a případné další pomůcky) mají mít studenti v jednotlivých předmětech k dispozici. V některých případech (například pro studium jazyků) bývají učebnice stanoveny jednoznačně, v jiných případech mohou být stanoveny alternativní tituly, z nichž si student jeden zvolí.

Seznam požadovaných učebnic studenti obdrží od svých profesorů.

Počátkem září v případě zájmu můžeme uspořádat prodejní burzu, na níž budou moci studenti vyšších ročníků prodat učebnice svým mladším kolegům. Dodáváme, že v posledních letech byl o burzu jen minimální zájem, protože studenti své "obchodní transakce" čím dál více řeší přes sociální sítě.

Nemusíte se obávat, že požadavky na učebnice budou studentům sděleny "ze dne na den". Každý vyučující je dostatečně příčetný a dokáže pochopit, že požadované pomůcky nelze sehnat do druhého dne. V žádném případě se tedy nemusíte obávat, že druhý den výuky budou studenti sankcionováni za to, že jim některá z předepsaných učebnic chybí.
(Na druhou stranu ovšem předpokládáme, že studenti nebudou s nadílkou učebnic čekat až na Mikuláše.)

Zahájení školního roku a úvodní soustředění studentů 1. ročníku

Školní rok studenti zahájí tradičně - první den proběhne "normálně" ve škole tak, jak odjakživa bývalo zvykem. Studenti se seznámí se školou a s jednotlivými profesory.

Teprve pak poskytujeme studentům 1. ročníku možnost, aby se navzájem poznali a seznámili se se svým třídním profesorem i v méně formálním prostředí, než jsou školní učebny. Toto "úvodní soustředění" se koná mimo Prahu a trvá zpravidla tři dny. Jeho náplní bývá turistika, sport a cokoliv dalšího, co si studenti nebo jejich třídní profesor vymyslí.

V průběhu tohoto soustředění rozhodně nepořádáme žádné povinné "psychohrátky", "testy osobnosti" či jakýsi násilně organizovaný "teambuliding" a další "moderní" umělé aktivity, které nemusí být každému příjemné. Navíc se domníváme, že jejich přínos není nijak oslňující. O to větší prostor mají studenti pro vlastní nápady. Cílem je "pouze" na pár dní opustit školu, pobýt v přírodě, trochu se pobavit, lépe poznat své spolužáky i svého třídního a nebýt si navzájem cizí. A to opravdu není málo...

 

Takže...

Hodně štěstí nejen ve studiu!

A mimochodem, maturita vás čeká už v květnu 2030...