Informace pro studenty nastupujícího 1. ročníku
ve školním roce 2026/2027
Úvodní schůzka rodičů a dotazník ke studiu
27. 5. 2028 jsme všem rodičům přijatých uchazečů zaslali mail s úvodními informacemi.
Využili jsme mailovou adresu uvedenou v přihlášce.
Ve zprávě je odkaz na online dotazník, jehož cílem je doplnit některé údaje, vyslovit
zájem o volbu druhého cizího jazyka a hudební či výtvarné výchovy a také pozvánka na úvodní
setkání rodiřčů.
Tyto informace pro jistotu uvádíme i zde.
Schůzka rodičů studentů budoucích 1.
ročníků se koná
v úterý 23. 6. 2026 od 18:30.
Setkání se koná v přízemí v učebně M01. Návštěvníci Dne otevřených dveří ji znají jako místo setkání s vedením školy.
Během schůzky rodiče obdrží základní informace o studiu a prvních týdnech nového školního roku.
Dotazník pro studenty budoucího 1. ročníku GMH
2026
Hlavním cílem dotazníku je vyjádření zájmu o
volbu druhého cizího jazyka (prvním je povinně angličtina) a volbu mezi hudební a výtvarnou výchovou
(na rozdíl od základní školy si studenti gymnázia volí jen jeden z těchto předmětů). Volba druhého
cizího jazyka je omezena kapacitou jednotlivých skupin a personálními možnostmi školy, přičemž v
případě nutnosti volbu uchazečů změnit, bude přednostně respektována volba těch, kteří dotazník
vyplnili dříve.
Dotazník má podobu formuláře MS Forms, některé jeho otázky jsou povinné, jiné nikoliv. V první části uvedete identifikační údaje uchazeče včetně kódu z přijímacího řízení,
abychom měli jistotu, že dotazník nevyplnil někdo cizí.
Dále máte nepovinnou možnost doplnit či opravit údaje o uchazeči a zákonném zástupci uvedené v přihlášce.
Pokud se například adresa či jméno zákonného zástupce nezměnbily, příslušné rubriky nechte prosím
nevyplněné.
Vedle povinného uvedení volby druhého cizího jazyka a hudební či výtvarné výchovy je možné v dotazníku
uvést i důvod volby školy a případné další
sdělení před začátkem studia.
Dotazník prosím vyplňte do 22. 6. 2025. Jestliže dotazník vyplníte vícekrát, jako závaznou budeme brát poslední odeslanou verzi vašich odpovědí.
Do doby, než vám budou zřízeny účty ve školním informačním systému Edupage, pro komunikaci využijte hlavní školní mailovou adresu
skola@gymh.cz (nikoliv
adresy jednotlivých členů vedení školy).
Učebnice
pro 1. ročník
Studenti středních škol už nedostávají učebnice ve škole (jako je tomu na ZŠ nebo na
nižším stupni víceletého gymnázia), ale sami si je kupují - v prodejnách, v bazarech nebo od
studentů z vyšších ročníků. Počátkem každého školního roku škola stanoví, jaké učebnice (a
případné další pomůcky) mají mít studenti v jednotlivých předmětech k dispozici. V některých
případech (například pro studium jazyků) bývají učebnice stanoveny jednoznačně, v jiných
případech mohou být stanoveny alternativní tituly, z nichž si student jeden zvolí.
Seznam požadovaných učebnic studenti obdrží od svých profesorů.
Počátkem září
v případě zájmu můžeme uspořádat prodejní burzu, na níž budou moci studenti vyšších ročníků prodat učebnice
svým mladším kolegům. Dodáváme, že v posledních letech byl o burzu jen
minimální zájem, protože studenti své "obchodní transakce" čím dál více řeší
přes sociální sítě.
Nemusíte se obávat,
že požadavky na učebnice budou studentům sděleny "ze dne na den". Každý vyučující je
dostatečně příčetný a dokáže pochopit, že požadované pomůcky nelze sehnat do druhého dne. V
žádném případě se tedy nemusíte obávat, že druhý den výuky budou studenti sankcionováni za
to, že jim některá z předepsaných učebnic chybí. (Na druhou stranu ovšem předpokládáme, že studenti nebudou s nadílkou učebnic čekat až na
Mikuláše.)
Zahájení školního roku a úvodní soustředění studentů 1. ročníku
Školní rok studenti zahájí tradičně - první den proběhne "normálně" ve škole tak, jak odjakživa bývalo zvykem.
Studenti se seznámí se školou a s jednotlivými profesory.
Teprve pak poskytujeme studentům 1. ročníku možnost, aby se navzájem poznali a seznámili se se svým třídním profesorem i v méně formálním prostředí, než jsou školní
učebny. Toto "úvodní soustředění" se koná mimo Prahu a trvá zpravidla tři dny. Jeho náplní bývá turistika, sport a cokoliv dalšího, co si studenti nebo jejich třídní profesor vymyslí.
V průběhu tohoto soustředění rozhodně nepořádáme žádné povinné "psychohrátky", "testy osobnosti" či jakýsi
násilně organizovaný "teambuliding" a další "moderní" umělé aktivity, které nemusí být
každému příjemné. Navíc se domníváme, že jejich přínos není nijak oslňující. O to větší prostor mají studenti pro vlastní nápady. Cílem je "pouze" na pár dní opustit školu, pobýt v přírodě, trochu
se pobavit, lépe poznat své spolužáky i svého třídního a nebýt si navzájem cizí. A to opravdu není málo...
Takže...
Hodně štěstí nejen ve studiu!
A mimochodem, maturita vás čeká už v květnu 2030...
|